16:23 Ментальність хат і хмарочьосів | |
Сучасні технології дозволяють зводити будинки на 100 та більше поверхів. Жити поближче до хмар вважається модним. Це дорого. Це круто. І, як часто трапляється з модними речами, — це вибір, який хтось намагається зробити за нас. Головна функція моди — надати товарові престижу, створити ореол зовнішньої привабливості. Мета — швидкий продаж. Як і будь-яка інша, будівельна мода твориться зацікавленими людьми й не дуже залежить від наших реальних смаків і потреб… То які ж вони насправді — житлові потреби сучасного українця? Поставлю хату і кімнату, Свій варіант відповіді запропонував наш співрозмовник — голова ради директорів «Центру будівельних технологій Р 2000» Іван Перегінець, один з організаторів семінару «Реалізація програми „Доступне житло” за технологією дерев’яного каркасного малоповерхового будівництва», який нещодавно відбувся в Дніпропетровську в стінах Придніпровської державної академії будівництва й архітектури. — Пане Іване, новітні технології дерев’яного каркасного будівництва Ви плануєте реалізовувати в рамках державної програми «Доступне житло». Але в поняття «доступність житла» повинна входити не лише його ціна (приспустімо, Ви знайшли прийнятний компроміс між вартістю будівництва та платоспроможністю покупця), а і світоглядні чинники. Чи зможуть городяни жити в таких приватних будиночках? — Але, погодьтесь, такий вибір — не для кожного…
— Як на мене, хмарочоси — не лише нове, але й не українське явище. Для американців, мірилом самореалізації яких є кар’єра та гроші, вважається природним часто змінювати місце роботи та проживання. У Радянському Союзі гуртожиток як спосіб життя та мислення («мой адрес не дом и не улица…») заохочувався державною ідеологією. Натомість для українців як нації індивідуалістів завжди був важливим зв’язок із землею, починаючи від селянських хат і закінчуючи козацькими зимівниками, де запорожці любили усамітнюватися (за бажання могли б жити й на Січі) у мирний час. ДОВІДКА Запозичуючи сучасні технології будівництва, ми, на жаль, повністю відкинули позитивний досвід зведення українських хат. У той час як будівельні матеріали, що використовували наші предки, більш сприятливі для людини, вони не екранують електромагнітні поля й дозволяють мешканцям вільно контактувати з навколишнім середовищем. Зараз в Європі спостерігається тенденція до використання природних матеріалів, наприклад покрівель з очерету в Голландії. 1мІ такого очеретяного даху там коштує 70 доларів. Микола Савицький, — Справді, для Заходу поняття малої батьківщини, де народився і куди хочеться повертатись, не є поширеним. Але ситуація, коли люди, відірвавшись від землі, почали жити компактно, нашаровуючись поверх за поверхом над головами сусідів, становить проблему і для західних країн. І джерело її не лише у величезній кількості електроприладів, які виробляють шкідливі для людини електромагнітні поля та вібрації. Люди самі випромінюють енергію, якою — незалежно від того, чи вона зі знаком «+», чи зі знаком «-», — діляться з сусідами… Згідно зі статистикою, мешканці хмарочосів, починаючи від 16 поверху та вище, більш схильні до психічних розладів, суїцидів та соматичних захворювань.
— Катаклізми ХХ століття — розкуркулення, висилки, примусове утворення колгоспів, а потім їх розпад, безробіття — спричинилися до масової втечі селян у міста, у гуртожитки, у комуналки, у мурашники-багатоповерхівки… Українські села зараз напівпорожні, міста ж перенаселені. Чи може малоповерхове будівництво гармонізувати ситуацію?
Спілкувалась Ірина РЕВА
| |
|
Комментарів [ 0 ] | |